Büyük fikirler hakkında küçük bir Yahudi dergisi çıkarıyor.

BadılCan

Member
Yahudilik, günlük ev sohbetlerinin dokusuna işlendi. Ama bazen ailesinin inancına korku karışıyordu. Bayan Angel’ın bir Yunan Yahudisi olan büyükannesi, Holokost’tan sağ kurtulan biriydi ve Bayan Angel’a yatmadan önce toplama kamplarından hikayeler anlatarak onu gece terörü ile baş başa bıraktı.

Yazmak da bir risk kaynağı olarak algılanıyordu. Bayan Angel, asi bir parti aşamasındayken bir günlük tuttu. Artık emekli bir yargıç olan annesi, günlüğü okudu ve Bayan Angel’ın arkadaşlarının ebeveynlerini arayarak çocuklarının hafta sonları neler yaptığını anlattı. Bayan Angel utanmıştı. Kısmen günlüğün kendisini suçladı ve aşağı yukarı bir süre yazmayı bıraktı.

20’li yaşlarında roman üzerinde çalıştı ve resim yaptı. Siyasi aktivizmle uğraştı ve Occupy Wall Street yan grubunda bir yazar olan Michael McCanne ile tanıştı ve daha sonra evlendi; artık Flatbush’ta yaşıyorlar. Bir şekilde 5 milyon dolar toplamayı ve Brooklyn’de Yahudi kültürü ve ilerlemeciliğe odaklanan bir merkez kuracağı bir bina satın almayı hayal etmeye başladı. Sonra Yahudi akımlarını genişletmek isteyen Bay Plitman ile tanıştı.

Bayan Angel, “‘Bunu rüyalarımdan tezahür ettiriyormuşum gibi hissediyorum’ diye düşündüm” dedi. “Doğru zamanda doğru yerde olduğumu hissettim.”

Yahudi Akımları editörleri, Bayan Angel’ın kısmet anlayışını paylaşıyor. Yayın, Boomer yazarlarına güvenen eski editörü Lawrence Bush altında yıllarca zayıfladı. Uzun süredir katkıda bulunan 70 yaşındaki Mitchell Abidor, hatta Bay Bush’un 2002’deki gelişinden önce, derginin önceki sayısını “Miami Beach’teki yaşlı Yahudilerin oturup kanasta oynayıp inledikleri arkadaşlık kulüplerine” benzetmişti.

Beş yıldan biraz daha uzun bir süre önce, 71 yaşındaki Bay Bush, dizginleri eline alması için daha genç birine ihtiyacı olduğuna karar verdi ve bu yüzden milenyum kuşağına birkaç yüz dolar ödeyerek arkadaşlarını Ulusal Yazarlar Birliği’ndeki bir buluşmaya davet etti. O zamanlar bir sendika organizatörü olan Bay Plitman, bira olacağını duydu ve çok az beklentiyle geldi. Ancak Bay Bush’un yetmiş yılı aşkın bir süredir orada kalan ve eski editörü Morris Schappes’in Komünist bağlantıları nedeniyle hapse atıldığı bir dergi hakkındaki konuşması onu etkiledi.