Disney, Nelson Peltz'e karşı savaşırken küçük hissedarlar artıyor

BadılCan

Member
Disney CEO'su Robert A. Iger ve şirketin 12 üyeli yönetim kurulu, Thanos'a karşı mücadelede Avengers gibi isyancılara şok edici bir şiddetle karşılık verdi. 13 aylık bir geri dönüş planının yürürlüğe girdiğini söylüyorlar; diğer şeylerin yanı sıra, mali durumların önemli ölçüde iyileştiğine, yayın çağında ESPN için yeni bir stratejiye ve film kalitesini artırmak için Marvel Studios'ta personel kesintilerine işaret ediyor. Evet, Disney hisseleri üç yıl öncesine göre düşüş gösterdi ancak altı ay öncesine göre 81 dolardan yükseldi.

Disney yöneticileri Bay Peltz'in kampanyasının intikam üzerine kurulu olduğunu iddia ediyor. Kendisi, Marvel Entertainment'ın hoşnutsuz eski başkanı Ike Perlmutter tarafından destekleniyor ve 2015'te en üst pozisyona devredilip istifa eden eski Disney yöneticisi Jay Rasulo ile aynı çizgide. Elon Musk, Bay Iger, Kasım ayından bu yana Disney ve diğer büyük şirketlerin harcamalarını artırmasıyla

İlk başta Disney, Bay Peltz'i kolayca yenmeye hazır görünüyordu. Bir dizi önde gelen hissedar (George Lucas, Laurene Powell Jobs), iş dünyası liderleri (Jamie Dimon), analistler (Guggenheim, Macquarie), hissedar danışmanları (Glass Lewis, ValueEdge) ve Disney ailesi üyeleri (Abigail E. Disney) bağış yapılmaması tavsiyesinde bulundu Bay Peltz şirketin yönetim kurulunda yer alıyor.

Ancak artık çok daha yakın bir rekabet haline geldi. İki hafta önce etkili bir vekil firma olan ISS, kısmen Bay Peltz'in yanında yer aldı ve hissedarların onu yönetim kuruluna seçmesini önerdi ve Bay Rasulo'nun eklenmesine karşı tavsiyede bulundu. ISS öncelikle Disney'in başarısız halefiyet planlamasına atıfta bulundu. Salı günü Bay Peltz, başka bir danışmanlık firması olan Egan-Jones'un desteğini kazandı.

Bağımsız aktivist yatırımcı ve Activist Investor web sitesini yöneten danışman Michael Levin, ISS konuşana kadar “Peltz'in biraz pişmiş olduğundan oldukça emindim” dedi. Bay Levin, ISS'nin tavsiyesinin Disney'in oylarının yüzde 5 ila 10'unu etkileyebileceğini ve Vanguard ve BlackRock gibi kurumsal hissedarların büyük olasılıkla yakından ilgileneceğini tahmin etti.
 
Üst