“En İyi İş” mi yoksa “İyi İş” mi? Beyaz Saray söz sahibi olmak istiyor.

BadılCan

Member
Takip etmek 2024 seçimleriyle ilgili canlı güncellemeler burada.

ABC News, tartışmayı yakından takip eden birçok kişiye göre, Beyaz Saray yetkililerinin başkanın sözlerinin yanlış aktarıldığına inandıklarını internete bildirmelerinin ardından Başkan Biden'ın Cuma günkü röportajı sırasında çok tartışılan bir anın orijinal metnini düzeltti.

George Stephanopoulos'un başkana, başkanlık yarışında kalması ve eski Başkan Donald J. Trump'a yenilmesi durumunda nasıl hissedeceğini sormasıyla Biden'ın röportajının sonuna yaklaşıldığı o an geldi.

Cuma akşamı ABC tarafından dağıtılan resmi transkripsiyona göre Biden, “Bunun elimden gelenin en iyisini yapmak ve işimi elimden gelen en iyi şekilde yapmakla ilgili olduğunu hissedeceğim” dedi.

Cumartesi öğleden sonra, istasyonun çevrimiçi transkripsiyonundaki alıntı biraz değişti: “Elimden geleni yaptığımı ve elimden gelenin en iyisini yaptığımı hissedeceğim.” İstasyon, transkripsiyonun şöyle olduğunu söyleyen bir editörün notunu ekledi: ” Netlik sağlamak için güncellendi.”


Sayın Biden'ın röportajın bu noktasındaki gerçek sözlerini anlamak zordu ve yoruma açık bir alan bıraktı.

Kanaldaki tartışmalar hakkında bilgi sahibi olan bir kişiye göre ABC'nin standartlar ekibi, Cumartesi günü Beyaz Saray'dan ve çeşitli haber kuruluşlarından Biden'ın “en iyi” mi yoksa “iyi” mi söylediğini soran sorular aldıktan sonra ses kaydını incelemeye karar verdi.

Söz konusu kişi, metni inceledikten sonra kanalın transkripti düzeltmeye ve editörün notunu eklemeye karar verdiğini söyledi. Yayıncı röportajın sesini veya videosunu değiştirmedi.

Cumartesi günü ABC metninde düzeltmeler yapıldıktan sonra, başkanın yeniden seçim kampanyasının sözcüsü birkaç Haberler muhabirine e-posta göndererek, güncellenmiş metine atıfta bulunarak “en iyi” kelimesinin gazetenin röportaj haberindeki içeriğinden kaldırılmasını ve değiştirilmesini talep etti.

The Times, Bay Biden'ın röportajla ilgili makalelerindeki alıntısını güncellenmiş ABC metnine uygun hale getirmek için revize etti.


Bay Biden için aşırı siyasi tehlikenin olduğu bir anda ve fiziksel ve zihinsel sağlığına ilişkin yaygın tartışmaların ortasında, kamuoyunda – özellikle de ABC röportajı gibi önceden yazılmamış bir ortamda – söylediği neredeyse her kelime incelemeye tabi tutuluyor.

Durumu bilen bir kişiye göre, Cuma günkü röportajın ardından, siyasi görevli olmayan ve başkanın kamuoyuna yaptığı tüm açıklamaları düzenli olarak kaydeden Beyaz Saray stenografları, kendi notları ile ABC metni arasında bir fark fark ettiler.

Söz konusu kişi, bunun bir Beyaz Saray yetkilisini Cumartesi sabahı ABC yetkilileriyle birlikte alıntının doğruluğunu artırmaya yönelttiğini söyledi.

Nielsen'in ilk verilerine göre Cuma günü saat 20.00'de yayınlanan 22 dakikalık röportaj 8,5 milyon izleyici tarafından izlendi. Seçim geceleri ve tartışmalar hariç, Stephanopoulos'un Nisan 2018'de eski FBI Direktörü James Comey ile röportaj yapmasından bu yana ABC'nin en çok izlenen haber programı oldu.
 
Üst