Espor’dan Formula’ya uzanan yol! Cem Bölükbaşı’nın mesleği…

Bilgin

Global Mod
Global Mod
E- spor dünyasında 2017’den bu yana kazandığı şampiyonlukların akabinde, profesyonel yarış mesleğinde sırf iki seneyi geride bırakan başarılı ulusal yarış pilotu Cem Bölükbaşı, Formula serilerinde meslek basamaklarını tırmanmaya devam ediyor. Bölükbaşı, bugün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında FIA Formula 2 2022 Şampiyonası’nda Çek grup Charouz Racing System ile yarışacağını deklare etti. Bölükbaşı, her hafta sonu iki yarış olarak gerçekleşen seride toplam 14 hafta boyunca ülkemizi temsil edecek. 2022 dönemi, Formula 2’nin 2017’deki başlangıcından bu yana en uzun takvim olarak dikkat çekiyor. Bu haberin duyurulmasının akabinde Cem Bölükbaşı’nın mesleği internet ortamından en çok aratılanlardan oldu. İşte Cem Bölükbaşı’ya dair tüm bilgileri fanatik.com.tr’de bulabilirsiniz.

Cem Bölükbaşı kimdir?

Tıpkı anda hem espor hem gerçek motorsporlarında muvaffakiyet gösteren bir sportmen olarak dünyada örnek teşkil eden genç pilot Cem Bölükbaşı, muvaffakiyet grafiği ile yerli ve memleketler arası otoriteler tarafınca yakından takip ediliyor. 2017 yılında Formula Espor Dünya Şampiyonası’na katılan Cem Bölükbaşı dünya beşinciliğini elde etti ve Formula 1 şampiyonu Fernando Alonso’nun Simracing kadrosuna seçilen birinci şoför oldu. 2018’de bir daha F1 Esports’a katılan 70 bin kişi içinden en düzgün 20 yarışçıdan biri olarak, ProDraft seçmelerinde dünya birincisi oldu, Redbull Toro Rosso Formula 1 grubuna katıldı ve grubu ile dünya ikincisi olma muvaffakiyetini gösterdi.

Bölükbaşı gerçek pistlere birinci sefer GT4 Avrupa Serisi 2019 şampiyonasında çıktı. Borusan Otomotiv Motorsport’un (BOM) genç yetenekler projesi kapsamında seçtiği pilot olarak turnuvanın iki ayağında yarışan şoför, Misano pistinde mesleğinin yalnızca ikinci gerçek pist yarışında, PRO-AM kategorisinde yarışı ikinci bitirerek birinci podyum heyecanını yaşadı.

Ekim 2019’da mesleğinin birinci Formula yarışını, Formula Renault Eurocup’ın Hockenheim pistinde M2 Competition kadrosu ile tamamlayan Bölükbaşı, birinci tek koltuklu araç yarışındaki performansıyla otoritelerin ve motorsporları tutkunlarının dikkatini çekti. Formula Renault yarışında gerçek piste çıkmayı başaran dünyadaki birinci sim pilotu oldu.

GT4 Avrupa Serisi 2020 şampiyonasında BOM kadrosu ile birinci tam dönemini yarışan sportmen, dönemi Pro-AM klasmanında ikincilik podyumunda tamamlamayı başardı.

Bölükbaşı, 2020 yılında birinci kere düzenlenen Formula Renault Esport Series’de ise toplam sekiz yarışta simülasyondaki gücünü göstererek Dünya Şampiyonu oldu.
 
Üst