“Hafta sonu epey eğleneceğiz”

GecKalmam

Member
Formula 1’de şampiyonluğun en büyük adaylarından Mercedes’in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, geçen yılki yarışın fazlaca “çılgınca” geçtiğini ve bir daha Türkiye’ye geldiği için keyifli olduğunu söylemiş oldu.
Türkiye Grand Prix’sinde uğraş edecek pilotlar, Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Mesleğinde 7 dünya şampiyonluğu bulunan Hamilton, Rusya Grand Prix’sindeki 100. galibiyetinin akabinde fazlaca hoş reaksiyonlar aldığını belirterek, “İngiltere’de ülke genelinde ve Londra’da beşerler 100. galibiyete fazlaca sevindiler. Nereye gitsem etrafımdakiler epeyce olumluydu, galibiyeti kutluyordu, bunu beklemiyordum.” dedi.
Tecrübeli pilot, galip gelerek şampiyonluğunu ilan ettiği geçen yılki Türkiye Grand Prix’siyle ilgili soruya, “Çok çılgıncaydı. bir daha Türkiye’ye geldiğim için memnunum. Güç bir yarıştı fakat daha sonrasında podyumun doruğuna çıktık. Yarışta hiç yanlış yapmadık. Duygusal anlar yaşadım.” karşılığını verdi.
36 yaşındaki Hamilton, Mercedes’in hafta sonunda yeni bir güç ünitesine geçip geçmeyeceğiyle ilgili soruya yorum yapmaktan kaçındı.
Max Verstappen ile içindeki şampiyonluk yarışının nasıl bir gerilim oluşturduğu istikametindeki soru üzerine Hamilton, “Stres yok diyemem orada duruyor ancak biz en âlâ biçimde hazırlanıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz. daha sonrasında olacak olan olur. Bunun için endişelenmiyorum. İnişlerim ve çıkışlarım oldu. İnanılmaz anlar yaşadım. Ne olacağıyla endişelenmiyorum. Yaptığım işten keyif alıyorum.” tabirlerini kullandı.
Verstappen: “Hafta sonu epeyce eğleneceğiz”
Red Bull’un şampiyonluk çabası veren Hollandalı pilotu Max Verstappen, bu hafta sonu düzenlenecek Türkiye Grand Prix’siyle ilgili, “Küçükken Formula 1 oyunlarında favori pistim Türkiye’ydi. Buraya bir daha gelmek fazlaca heyecan verici. Çok eğleneceğiz. Pist epey farklı ve eksiksiz. Umarım güzel koşullarda yarışırız.” dedi.
Verstappen, son kolay başlamasına karşın ikinci bitirdiği Rusya Grand Prix’sinde Mercedes’in fazlaca kuvvetli olduğunu belirterek, şampiyonluk yarışında puanların hayli yakın olduğunu ve yeterli gayret ettiklerini kaydetti.
Şampiyonluk yarışındaki gerilim yüküyle nasıl çaba ettiği sorusu üzerine Hollandalı pilot, “Bütün grup olarak kazanmak istiyoruz. Gerilim altında değiliz, hafta sonunda elimizden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyoruz. Dönemi ikinci bitirsek bile hayli uygun bir sonuç olacak. Yaptığım işten keyif alıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
Verstappen, minik bir iştirakçinin “Eğer pilot olmasaydın kimi desteklerdin.” sorusuna ise “Alonso’yu desteklerdim. Onun stilini seviyorum.” cevabını verdi.
Geçen yıl sağanak altında düzenlenen sıralama cinslerinde en süratli çeşit vaktini elde ederek mesleğinin birinci pole durumunu kazanan Aston Martin pilotu Lance Stroll, bu yılki yarışta da yeterli bir performans beklediğini kaydederek, “Geçen yıl benim için mükemmeldi. İstanbul Park, şahane bir pist. Umarım bu yıl daha yeterli oluruz. Virajlar fazlaca kuvvetli. Neler olacağını merakla bekliyorum.” diye konuştu.
Alpine ekibinin İspanyol pilotu Fernando Alonso da Türkiye’deki sporseverlerden övgüyle bahsederek, “İstanbul’a döndüğüm için memnunum. Şiddetli bir pistte yarışacağız. Geçen yıl pist sağanak niçiniyle epey yeterli değildi. Bu yıl daha âlâ olacağını düşünüyorum. İstanbul’u seviyorum, buradaki taraftarlar epey tutkulu.” halinde görüş belirtti.
Pilotlar pisti gezdi
Öte yandan şoförler, her yarış haftasında olduğu üzere gün ortasında pistte yürüyüş yaptı.
Her yarış öncesinde kıyafetleriyle dikkati çeken Büyük Britanyalı Lewis Hamilton, İstanbul’da da geleneği bozmadı. Mavi bir kiltle padok alanına gelen Hamilton, foto muhabirlerinin ilgi odağı oldu.
Türkiye Grand Prix’si yarın saat 11.30’daki birinci idman seansıyla resmen başlayacak. Birinci gün, 15.00’teki ikinci idman seansıyla sona erecek.