Iger, 2026’ya kadar Disney’de kalacak

BadılCan

Member
Robert A. Iger, Disney’deki görev süresini 2026’ya kadar, bir halef bulma konusunda devam eden zorluklar ve şirketin övülen film stüdyoları ve tema parklarının uygulanabilirliği hakkında artan sorular arasında uzattı.

Walt Disney Company Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 72 yaşındaki Bay Iger’in daha önce açıklanan emeklilik tarihinden sonra iki yıl daha CEO olarak kalacağını söyledi. Bay Iger, Disney’deki ilk görevini 2021’de isteksizce bitirdi ve şirketin en üst pozisyonunu eski bir tema parkı yöneticisi olan Bob Chapek’e devretti. Bay Chapek, Kasım ayında kovuldu ve Bay Iger, CEO olarak geri döndü.

O sırada Disney, Bay Iger’den “yenilenen büyüme için stratejik yön belirlemesi ve görev süresi sona erdiğinde şirkete liderlik edecek bir halef geliştirmek için yönetim kurulu ile yakın çalışması” için geri dönmesinin istendiğini söyledi. Bay Iger, sözleşmesi 2024’ün sonunda sona erdiğinde nihayet emekli olacağını defalarca söyledi.

Kasım ayında CNBC’ye konuşan Bay Iger, “Planım burada iki yıl kalmak” dedi. “Yönetim kurulu ile benim anlaşmam buydu ve benim tercihim bu.”

Disney ve Hollywood’daki pek çok insan şüpheciydi. 2005’ten 2020’ye kadar olan CEO olarak ilk döneminde, Bay Iger ayrılışını en az üç kez erteledi. (CEO olarak istifa ettikten sonra bir yıl boyunca Disney’in CEO’su olarak kaldı.)

Bay Iger, Disney’e geri döndüğünden bu yana geçen sekiz ay içinde, maliyetleri kısmak için hızlı adımlar attı — Pixar ve ESPN dahil 7.000 kişiyi işten çıkarmak da dahil olmak üzere yaklaşık 5.5 milyar dolar — ve Disney’in yayın operasyonlarını kârlılığa dönüştürdü. Ayrıca, kısmen Disney’in veraset planlaması konusundaki zayıf siciline dayalı olarak, aktivist bir yatırımcıyla bir vekalet savaşı kazandı. Ancak halefi henüz belirlenmedi.

Disney, kurulun şirket içinde ve dışında adaylar aradığını söyledi. Bay Iger, bu haftaki Allen & Company Sun Valley medya konferansına, yıllık “Milyarderlerin Yaz Kampı”na üç yönetici getirdi ve hepsi olası halefler olarak kabul edildi: Disney Entertainment’ın eşbaşkanı Dana Walden; muadili Alan Bergman; ve Disney Parks, Experiences and Products başkanı Josh D’Amaro.

Disney, Elemental, Indiana Jones ve Dial of Destiny ve daha az ölçüde The Little için hayal kırıklığı yaratan yaz gişe sonuçları arasında film stüdyoları hakkında yeni sorular da dahil olmak üzere neredeyse her cephede sorunlarla karşılaştı. Denizkızı.” Disney ayrıca devam eden bir yazar greviyle boğuşuyor ve stüdyolar ile yaklaşık 160.000 aktörü temsil eden lonca SAG-AFTRA arasında yeni bir sözleşmeyle ilgili müzakereler kötü gidiyor ve Perşembe kadar erken bir greve yol açabilir.

Rakip medya şirketlerinin çoğunun aksine, Disney, bir resesyon hariç, kâr etmek ve büyümek için tema parkı işine güvenebilir. Son zamanlarda, şirketin Florida’daki en büyük tesisi olan Disney World’deki katılım önemli ölçüde düşmüş görünüyordu.

Disney hisseleri, bir yıl öncesine göre yüzde 3 ve Mart 2021’deki zirvesinden yüzde 54 düşüşle yaklaşık 90 dolardan işlem görüyor.