Mercedes’ten geri adım

Beykozlu

New member
Formula 1 ekiplerinden Mercedes, Lewis Hamilton’ın şampiyonluğu kaybettiği dönemin son yarışı Abu Dabi Grand Prix’sinin sonuçlarını temyize götürmeyecek.

Milletlerarası Araba Sporları Federasyonunun (FIA), son yarışın ayrıntılı bir biçimde inceleneceği ve yaşanan tartışmaların F1’in imajına ziyan verdiği istikametindeki açıklamasını olumlu karşılayan Mercedes, FIA tarafınca reddedilen yarışla ilgili itirazlarını temyize götürmeme sonucu aldı.

İngiliz basınına yansıyan haberlerde de Büyük Britanyalı pilot Hamilton’ın 8. şampiyonluğunu mahkeme sonucuyla kazanmak istemediğini gruba ilettiği ve bunun üzerine temyiz fikrinden vazgeçildiği kaydedildi.

Mercedes, güvenlik aracı kurallarının yarış kararınu etkileyecek biçimde uygulandığını savunarak sonuca iki defa itirazda bulunmuş, iki itiraz da FIA tarafınca reddedilmişti.
Neler olmuştu?

Mercedes pilotu Hamilton, pazar günü Abu Dabi’de koşulan dönemin son yarışında Red Bull pilotu Hollandalı Max Verstappen’e karşı 8. şampiyonluk için gayret etmişti.

Kazaların ve pit stop stratejilerinin damga vurduğu yarışın bitimine 6 cins kala Williams pilotu Nicholas Latifi kaza yapınca piste güvenlik aracı girmiş ve Verstappen bir daha şampiyonluk yarışına dahil olmuştu.

Yarış yöneticisi Michael Masi, Vestappen’in çeşit bindirmesi gereken arabalara güvenlik aracını geçme müsaadesi verince iki pilot son cinste baş başa kalmış, lastikleri yeni olan Hollandalı pilot, yaptığı atakla mesleğinin birinci şampiyonluğuna uzanmıştı.
 
Üst