Paramount ve Skydance Heat Up arasında anlaşma görüşmeleri

BadılCan

Member
Shari Redstone medya imparatorluğunu satmaya bir adım daha yaklaştı.

Hollywood'un en köklü film stüdyolarından birinin yanı sıra CBS ve Nickelodeon gibi kablolu yayın ağlarına da ev sahipliği yapan Paramount, görüşmelere aşina olan dört kişiye göre medya şirketi Skydance ile potansiyel bir anlaşma hakkında özel görüşmelere girmeyi tartıştı. Özel görüşmelere geçiş, aylardır belirsizliklerle dolu bir süreçte ileriye doğru atılmış önemli bir adım olacaktır.

Her iki tarafın da münhasırlık konusunda hemfikir olup olmayacağını zaman gösterecek, özellikle de diğer yatırımcıların hâlâ Paramount'la ilgilenmesi nedeniyle. Yönetimi altında 500 milyar dolardan fazla varlığa sahip bir yatırım şirketi olan Apollo Global Management, Paramount film stüdyosunu satın almak için 11 milyar dolarlık bir teklif sundu. Ancak Paramount'un yönetim kurulu, tek tek parçalar yerine, kablo kanalları ve CBS dahil olmak üzere şirketin tamamı için bir anlaşma istiyor.

Durum hakkında bilgi sahibi iki kişi, Apollo'nun şirketin yönetim kuruluna en çok hangi teklifin cazip gelebileceğini değerlendirmeye devam ettiğini söyledi. Eğlence stüdyoları arasında Weather Channel'ın da bulunduğu Byron Allen da Paramount'u satın almakla ilgilendiğini ifade etti.

Paramount'un çoğunluk hissedarı Bayan Redstone, şirketteki hisselerini satmak için geçen yıl Skydance ile görüşmelere başladı. Paramount'ta oy kullanma hakkına sahip hisselere sahip olan bir holding şirketi olan National Amusements aracılığıyla Paramount'u kontrol etmektedir. Bayan Redstone, amiral gemisi yayın hizmeti Paramount+ ilgi kazandıkça şirketin servetinin artacağına inanarak satışı yıllardır erteledi.

Tartışılan anlaşmanın şartları arasında Skydance'in National Amusements'ı satın alması ve Paramount ile birleştirmesi yer alıyor. Bu anlaşma, haftalardır danışmanların yardımıyla seçeneklerini değerlendiren Paramount yönetim kurulunun onayına bağlı.

Tartışmalara aşina olan iki kişinin söylediğine göre, Skydance'i kuran teknoloji uzmanı David Ellison, geçen ayın sonlarında Paramount'un yönetim kuruluyla bir anlaşma vizyonunu tartışmak üzere bir araya geldi. 2010 yılında kurulan Skydance, aralarında “Mission: Impossible” ve “Top Gun” serilerinin de bulunduğu Paramount için gişe rekorları kıran filmlerin yapımcılığını üstleniyor.

Paramount ve Skydance temsilcileri yorum yapmaktan kaçındı ve anlaşmanın mali şartları öğrenilemedi.

Paramount hisseleri, medya endüstrisindeki olumsuzlukların ortasında yılın başından bu yana yüzde 18 düştü. Şirket, 2019 yılında Paramount'u oluşturmak üzere birleşen Viacom ve CBS'nin toplam değerine göre çok yüksek bir indirimle işlem görüyor. Paramount+ hâlâ para kaybediyor ancak kayıpları yavaşladı ve abone eklemeye devam ediyor.

Derecelendirme kuruluşu S&P Global, geleneksel televizyon işindeki “hızlanan düşüşleri” ve yayın akışına ilişkin devam eden belirsizliği gerekçe göstererek geçen hafta Paramount'un borcunu “çöp” seviyesine düşürdü. Bazı analistler, derecelendirme hamlelerinin Paramount'un devralımını kolaylaştırabileceğini, çünkü bu hamlelerin alıcının şirketin borçlarını derhal ödemesini gerektiren bir hükmü atlayabileceğini söyledi.