Terem Yağlı Doğum Günü Pastası

RenkliDusler

Active member
Terem Yağlı Doğum Günü Pastası Tanımı İçin Malzemeler

Keki için

• 5 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker (200 gram)
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 100 gram teremyağ
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 1 tatlı kaşığı nişasta (mısır yahut buğday nişastası)
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilin
  • 1,5 su bardağı un (1,5 su bardağı)
Pastacı kreması için

• 3 su bardağı süt (600 ml )
  • 4-5 yemek kaşığı şeker (80 gram)
  • 1/2 (yarım) adet vanilya çubuğu
  • 3 yahut 4 adet yumurta sarısı (80 gram)
  • 1,5 yemek kaşığı un (30 gram)
  • 1 tepeleme yemek kaşığı buğday nişastası (20 gram)
  • 1-1,5 yemek kaşığı teremyağ (20 gram)
Üzerini kaplamak için

• Sade krem şanti
  • Sütlü çikolata rendesi
Süslemek için

• Çakıl taşı çikolata
İçi için

• 3 adet muz
Terem Yağlı Doğum Günü Pastası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Yumurtalarımızı sarı ve beyaz olacak biçimde ayırıyoruz sarılarını şeker ile evvel düşük bölümde ondan sonrasında yüksek evrede çırpıyoruz yumurtalarımızın beyazlarını bir tutam tuz ile yüksek periyotta çırpıyoruz.
  2. ondan sonrasında kalan malzemeyi içine koyup tahta bir kaşık sayesinde kek hamuru muzu yapıyoruz.
  3. Önceden ısıtırmış 175° fırında kekimiz kıvırıp üstü kızarana kadar benim fırınım da yaklaşık 25 dakikada oldu lakin her fırında farklılık gösterir pişiriyoruz.
  4. Fırınımızı kapattıktan daha sonra kekimizi çabucak çıkarmayıp bir müddet daha fırının sıcaklığı ile birlikte fırında bekletiyoruz güzelce soğuyan kekimizi iki eşit modüle bölüyoruz.
  5. İçine hazırladığımız pastacı kremasını ve dilimlediğimiz muzları koyuyoruz ben tanımı bir buçuk ölçü yapıp iki katlı bir pasta elde ettim dilerseniz sizde o denli yapabilirsiniz.
  6. hemen sonrasında biten pastamızı sade kremşanti ile kaplıyoruz rastgele bir sütlü çikolatayı rendenin ince tarafıyla rendeleyip pastamızı kaplıyoruz.
  7. En sonda süsleme olarak çakıltaşı çikolataları koyuyoruz bir gece buzdolabında bekletip sonraki gün afiyetle yiyoruz.
Bu tanım Teremyağ Lezzet Podyumu yarışına katılmıştır. Sen de katıl ödül kazanma bahtı yakala.

Terem Yağlı Doğum Günü Pastası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı