Twitch Bit olayı gündemi sarstı

GonulYolcusu

Global Mod
Global Mod
6 Ekim Çarşamba gününün sabah saatlerinde yaşanan Twitch data sızıntısı, internet dünyasının gündemine oturmuştu. Yaşanan sızıntıda platformun kaynak kodlarından gelecek projelerine, yayıncıların hasılatlarından şirket içerisinde geliştirilen siber güvenlik araçlarına kadar internet üzerinde her insanın indirmesine açık olarak paylaşılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise bu sızıntı ile temaslı olarak bir Twitch Bit olayı patlak verdi.

frmtr.com isimli platformun Knight Online oyunu için açılan forumda “Hırsız Ko Yayıncıları” isminde bir başlık açılarak 6 Ekim Çarşamba günü yaşanan sızıntılardan elde edilen datalar ile birinci vakit içinderda onlarca Knight Online yayıncısının, ondan sonrasında ise öbür kategorilerde yüzlerce yayıncının Twitch Bit sistemi üzerinden yasadışı olarak gelir elde ettiği sav edildi.

Nedir bu Twitch Bit olayı?

frmtr’deki ALCEROS21 ve polemiq31 isimli kullanıcılar tarafınca paylaşılan bilgilere göre bir küme insan, çeşitli Twitch yayıncıları ile bağlantıya geçerek çalıntı kredi kartları yahut çeşitli sistemler üzerinden yapay reklam gösterimi sağlayabileceklerini ve yüksek ölçülerde gelir sağlayabileceklerini vaat ediyor.

Tezlere nazaran muahedeyi kabul eden yayıncılara anonim olarak yüksek ölçülerde bit bağışı yapılıyor ve ay sonunda bu kar anlaşılan oranlarda bölüşülüyor ve bu biçimdece para Twitch üzerinden yasadışı bir gelir elde edilmiş oluyor.

Espor dünyasından bir epey isim de savların odağında

Knight Online oyuncuları ve yayıncıları içinde başlayan bu olay 23 Ekim’de tanınan isim Ahmet “Jahrein” Sonuç tarafınca da lisana getirilmiş, lakin fazla tanınan yayıncının bu skandal içerisinde yer almaması niçiniyle büyük bir tesir yaratmamıştı.

ALCEROS21 ve polemiq31 isimli kullanıcılar tarafınca güncellenen forum içeriği ile olay tanınan yayıncılar, espor oyuncularına kadar sıçradı.

frmtr isimli platform üstündeki mevzuda tecoNe, brasco, farewell, Logicman, Revanche, Japone, Brasco, Lahza, The Cady, bacyx, lurzy ve daha biroldukca isimin ismi bu olay ile birlikte anıldı.

farewell: “bilseydim sizce bu işe başlar mıydım”

Espor dünyasında yer alan ve ismi bu olay içerisinde anılan isimlerden birinci açıklama Lixa Esports’un VALORANT oyuncusu Orçun “farewell” Köroğlu’ndan geldi. Twitch üzerinde 138 binden daha fazla takipçisi bulunan isim Twitter hesabı üzerinden paylaştığı Tweet’te argümanları doğruladı.

Kendisine 8-9 ay öncesinde biroldukca bilgisayar üzerinden reklam izlenerek bit kazandıklarını söylemiş oldukleri bir teklif ile geldiklerini anlatan farewell, açıklamasına “bana pek fazlaca pcden reklam izleyip bit kastıklarını söylemiş olduler ben de 2-3 ay gelir olarak gördüm daha sonra doğrusunu öğrendiğimde direk bıraktım 6 aydır bu biçimde bir şey yapmıyorum bu biçimde bir şey olduğunu bilseydim sizce bu işe başlar mıydım ?” kelamları ile devam etti.

FF lurzy0y0: “para ulaşmasın diye yayın bile açmadığım oldu”

Yayınlanan listede ismi geçen bir öteki kişi ise Fire Flux Esports ekibinin VALORANT oyuncusu İbrahim “lurzy0y0” Sandıkçı’ydı. Oyuncu ses getiren olay hakkında resmi bir açıklama yapmasa da, bir takipçisinin Tweet’ine verdiği yanıt ile niyetlerini paylaşmış oldu.

“12 aydır toplamda 45 bilemedin 50 yayın açan bir beşere, olayın aslını bilmeden nasıl suçlamada bulunabiliyorsun anlamıyorum.” kelamları sitem eden oyuncu, bir buçuk yıldır sistemli yayın açmadığını söylerken, her yayın açtığında bu biçim yasa dışı olaylar ile karşı karşıya geldiğini ve kanalının 5-6 boyunca bit özelliğin kapalı olduğunu lisana getirdi.

Açıklamasında devam eden lurzy0y0, paylaşımında şu kelamlara yer verdi: “Yapan insan haberim olmadan kanalımı kapatmaya yönelik bir sürü saçma yollara başvurduğunu bile biliyorum ki oldu esasen. Girip bakabilirsin totelde kaç yayın açtığıma. O söylemiş olduğin sayılar bana payout olmadı, para ulaşmasın diye yayın bile açmadığım oldu”

Son olarak kulübü ile kontratının olduğuna dikkat çeken oyuncu, açıklama yapacağını belirtti.

PlayerBros