Adele romatizması hakkında

Bakec

New member
Toplumda en sık görülen romatizma hastalıklarından biri de adale romatizması hastalığıdır. Ekseriyetle 30 ile 60 yaşları içinde kendini gösterebilen adale romatizması hastalığı tedavi edilmediği takdirde tesirini uzun müddetler devam ettirmekte ve bunun kararında ise tesiri altına aldığı bireyin en başta iş ve toplumsal ömrü olmak üzere birfazlaca günlük faaliyetlerini önemli manada olumsuz etkileyebilmektedir.
Tıp kolunda ”fibromiyalji” ismini alan adale romatizması hastalığı bilhassa yetişkin bayanlarda kendini göstermekte tesirini uzun süreler boyunca sürdürebilmektedir.

Ekseriyetle beden kas ve eklemlerinde meydana gelebilen adale romatizması hastalığı çeşitli niçinlere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve birebir vakitte çeşitli belirtiler doğrultusunda tesirini büsbütün ortaya çıkarmaktadır. Romatizmal hastalıklar içinde en sık görülen romatizma çeşidi olan adale romatizması hastalığı bilhassa kas ve eklemlerde meydana gelen orta şiddetli ağrılar kararında tesirini göstermekte ve tesirli olduğu süreçler itibariyle bireyin önemli rahatsızlık yaşamasına niye olabilmektedir.

Adale Romatizması Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Adale romatizması hastalığının biroldukca belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;
– çoğunlukla devam eden kas ve eklem ağrıları
– Uykusuzluk durumu
– Çok yorgunluk ve halsizlik durumu
– Hastalığa bağlı olarak 2 aydan daha uzun süren ağrılar
– Yeteri kadar uyku alınmasına karşın yeteri kadar dinlenememe ve birçok vakit yorgun ve bitkin uyanma durumu
– Şiddetli baş ağrısı
– Sersemlik hissi
– Konsantrasyonda çok zorluk çekilmesi
– Bilhassa el,kol ve sırt bölgelerinde meydana gelen karıncalanmalar
– Gereğinden çok idrara çıkma durumu
– Kulaklarda meydana gelen çınlama durumları
– Nadiren de olsa gözlerde meydana gelen kızarıklıklar
– Çarpıntı durumu ve bedende meydana gelen kimi kasılmalar adale romatizması hastalığının esas belirtileridir.

Adale Romatizması Hastalığının niçinleri Nelerdir?

Adale romatizması hastalığının en önemli sebebi soğuk algınlığı durumudur. Birfazlaca romatizmal hastalıkların meydana gelmesinde en faal rol oynayan faktör soğuk hava iklimleridir.
tıpkı vakitte başta adale romatizması hastalığı olmak üzere biroldukca romatizmal hastalıklar bilhassa soğuk hava iklimlerinin hakim olduğu bölgelerde yaşayan bireylerde fazlaca daha sık görülmektedir. Ayrıyeten adale romatizması hastalığının meydana gelmesinde faal rol oynayan kimi niçinler de bulunmaktadır. Bu niçinler sırasıyla şunlardır;
– Günlük spor yahut idmanlar kararında bedende meydana gelen terleme durumu
– Çeşitli niçinlere bağlı olarak bedenin soğuk alması durumu
– Diş iltihapları rahatsızlığı
– Sinüzitlerde meydana gelen iltihaplanmalar
– Çok kilolar
– Yaşın ilerlemesi bilhassa 60 yaş ve daha sonrası adale romatizması hastalığının niçinlerindendir.

Adale Romatizması Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Biroldukça romatizmal hastalıkta olduğu üzere adale romatizması hastalığında da ilgili tabip tarafınca birinci vakit içinderda hastadan hastalığın genel belirtileri hakkında bilgi alınmaktadır. Bu bilgiler alındıktan daha sonra ise ilgili hekimin verdiği talimatlar doğrultusunda hastalığın tam teşhisinin yapılabilmesi maksadıyla çeşitli test ve tetkikler yaptırılmaktadır. Yapılan test ve tetkiler daha sonrasında hastalığın hangi kademede bulunduğu kesin olarak tespit edildikten daha sonra bunun ardından çabucak tedavi evresine girilmekte ve gerekli tedavilere başlanılmaktadır.

Adale Romatizması Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Adale romatizması hastalığının tedavisi genel olarak kortizonlu ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar ile yapılmaktadır. Tabip tarafınca ekseriyetle reçeteli olarak yazılan bu ilaçlar yardımıyla biroldukca adale romatizması hastalığı kısa müddet daha sonrasında ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak tedavi sürecinin başarılı geçmesi için bilhassa hastanın hekim tavsiyelerine harfiyen uyması ve hastalığa niye olan tüm faktörlerden uzak durması gerekmektedir. Bunları yerine getirdiğinden itibaren birkaç günlük konut yahut hastane istirahati daha sonrasında günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Adale Romatizması Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Biroldukca romatizmal hastalıklardan korunmanın en tesirli yolu soğuklardan korunma yoludur. Bilhassa de kış aylarında mümkünse soğuk havada kalınmamalı ve bu aylarda kalın giysiler giyilmelidir. birebir vakitte adale romatizması hastalığından korunmanın bir başka yolları ise şunlardır;
Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Zira biroldukca hastalığın ana niçinleri içinde bulunan sigara ve alkol bilhassa damar hastalıkları üzerinde aktif rol oynayabilmekte ve bunun kararında ise başta adale romatizması hastalığı olmak üzere biroldukca romatizmal hastalıkların meydana gelmesinde aktif rol oynamaktadır.
Günlük idmanlar tertipli olarak yapılmalıdır.
Bilhassa soğuk hava iklimlerinde gereğinden çok soğuk su tüketilmemelidir.
Kol ve bacaklara sık sık masaj yapılmalıdır.
 
Üst