Avrupa ve Asya’da ‘kuş gribi salgını’ alarmı

Adanali

New member
Avrupa ve Asya’da Dünya Hayvan Sıhhati Örgütü’ne (OIE) rapor edilen kuş gribi salgını raporları artıyor. Güney Kore’de 770 bin kümes hayvanı bulunan çiftlikteki tüm hayvanlar itlaf edildi. Avrupa da önlemleri artırmaya başladı.


Yaygın olarak kuş gribi olarak isimlendirilen virüsün yayılması, evvelki salgınlarda 10 milyonlarca kuşun itlaf edilmesine yol açtı.


Kümes hayvancılığı sanayisini alarma geçiren ve çoğunlukla ticaret kısıtlamalarına yol açan salgınlar, insanlara bulaşabildiği için epidemiyologların da ilgisini çekiyor.


770 bin kümes hayvanı itlaf edildi


Çin, bu yıl şu ana kadar H5N6 kuş gribi alt tipiyle 2020’de 21 insan enfeksiyonu bildirdi.


OIE, Güney Koreli yetkililerin raporu doğrultusunda, Chungcheongbuk-do bölgesinde bulunan yaklaşık 770 bin kümes hayvanı bulunan bir çiftilikte virüs tespit edildiğini duyurdu.


Hayvanların tamamı itlaf edildi.


OIE, Japonya tarım bakanlığının geçen hafta yaptığı bir açıklamayı doğrulayarak, Japonya’nın kuzeydoğusundaki bir kümes hayvanı çiftliğinde 2021 kış döneminin birinci salgınının bildirdiğini söylemiş oldu. Bu salgındaki serotip H5N8 idi.


Avrupa da alarmda


OIE, Avrupa’da Norveç’in Rogaland bölgesinde 7 bin kuştan oluşan bir sürüde H5N1 kuş gribi salgını bildirildiğini söylemiş oldu.


Belçika hükümeti, Antwerp yakınlarındaki bir yabani kazda yüksek derecede patojenik bir kuş gribi çeşidi tespit edildikten daha sonra, kümes hayvanlarının içeride tutulmasını emretti.


Hollanda ekim ayında, Fransa ise bu ayın başında misal kararları harekete geçirdi.


Salgınlar çoklukla sonbaharda ortaya çıkıyor ve göçmen kuşlarla yayılıyor.


Kuş gribi, kanatlı mamüllerinin yenmesi yoluyla bulaşmıyor.
 
Üst