Finansal veri devi Bloomberg LP, liderlik pozisyonlarını gözden geçiriyor

BadılCan

Member
Finansal veri devi Bloomberg LP’nin kurucusu Michael R. Bloomberg Pazartesi günü yeni CEO’sunu ve başkanını açıklayarak, şirketten ayrılması durumunda yerine kimin geçeceğinin olası bir göstergesi.

81 yaşındaki Bay Bloomberg, yıllık satışı 12 milyar doları aşan bir veri terminali sağlayıcısı olan şirkete liderlik etmesi için yeni bir yönetim kurulu atamayı planladığını da duyurdu.

Bloomberg Pazartesi günü çalışanlara gönderdiği bir notta, Bloomberg’in baş ürün sorumlusu Vlad Kliatchko’nun şirketin CEO’su olarak seçildiğini söyledi. Eski Bloomberg Ticaretten Sorumlu Başkanı 55 yaşındaki Jean-Paul Zammitt başkan olarak seçildi.

Bay Bloomberg notunda yakın zamanda istifa etmeyi düşünmediğini ve yeni bir unvanı kabul etmeyeceğini belirtti. Ne Bay Zammitt ne de Bay Kliatchko şirkette kimsenin yerini almıyor; Bloomberg’in son CEO’su Dan Doctoroff, 2014 yılında istifa etmişti.

Bloomberg, “Bu değişikliklerin benimle ilgili soruları gündeme getireceğinden eminim, bu yüzden onları bir kenara bırakayım: Hiçbir yere gitmiyorum” diye yazdı. “Şirkette hiç unvan kullanmadım, bu yüzden adımı değiştirmeyeceğim – sadece ‘Mike'” diye ekledi.

Bay Bloomberg, servetini veri terminalleri ve dünya çapında finans profesyonellerine hakim olan bir medya imparatorluğu yaratarak elde etti. Ayrıca, üç kez New York belediye başkanı olmak da dahil olmak üzere siyasete derinden dahil oldu.

Şirket dünya çapında 23.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Buna yaklaşık 2.700 gazeteci dahildir ve bu da onu en büyük küresel haber şirketlerinden biri yapar, ancak medya bölümü şirketin toplam gelirinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturur.

Bay Bloomberg geçmişte halefi konusunda suskundu. Bu yılın başlarında Bloomberg’in bir sözcüsü Financial Times’a Bay Bloomberg’in sık sık memurlarına birden fazla halefi olup olmadığını sorduğunu ve kendisi için gizli ardıl planları olduğunu sözlerine ekledi.

Bir Bloomberg sözcüsü Pazartesi günü Bay Bloomberg’in halefiyet planları hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Şirket, Bay Bloomberg’in ölümünden sonra şirketi hayırsever koluna devretmeyi planladığını belirtti.

Semafor daha önce bildirildi liderlik değişiklikleri için.