Nelson Peltz'in saygı kazanmak için ne yapması gerekiyor?

BadılCan

Member
Yahudi olan Bay Peltz, birden fazla kez, en azından bir miktar Yahudi karşıtlığı olarak gördüğü durumla karşılaştı. 1980'lerde Londra'ya gelişinin “Nelson Peltz'in vahşi ve kayalık dünyası” başlıklı bir tabloid profiliyle karşılandığını hatırladı. İlk cümlede kendisine “Brooklyn'li Yahudi çocuk” dediğini ve İngiliz iş dünyasının ona karşı birleştiğini söyledi.

Uzun süredir anti-Semitizmi sert bir şekilde eleştiren Bay Peltz, Simon Wiesenthal Merkezi başkanlığından Aralık ayında istifa ettiğini, çünkü görevde geçirdiği 40 yılın ardından artık değişim zamanının geldiğini söyledi. Ancak Wall Street Journal, merkezin Ben & Jerry's'i boykot etme çağrısı yapmasının ardından onun oradan ayrıldığını bildirdi. Hamas'ın İsrail'e saldırmasının ardından merkez, şirketin başkanının pozisyonlarını Filistin yanlısı olarak sınıflandırdı. Bay Peltz, Ben & Jerry's'in sahibi olan Unilever'in yönetim kurulu üyesidir.

Satın alma öncüsü milyarder arkadaşımız Henry Kravis, Palm Beach'teki Old Money Everglades Kulübü'nün birkaç Yahudi üyesinden biridir, ancak Bay Peltz değildir. Bay Peltz, Yahudi bir üyesi olana kadar “kulübe adım atmayı reddettiğini”, şimdi de Yahudi bir üyesi olduğu için orada birkaç kez öğle yemeği yediğini söyledi. (Bay Peltz, Palm Beach'teki daha kısıtlayıcı kulüplerden men edilen üyelere uzun süredir ev sahipliği yapan Palm Beach Country Club'ın bir üyesidir.)

Bay Peltz'in kurumsal baş belası olarak ünü aynı zamanda Manhattan'daki hukuk firması Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison ile uzun süredir devam eden ilişkisine de mal oldu. Şirket, onlarca yıldır en büyük müşterilerinden biri olmasına rağmen 2019 yılında onunla yollarını ayırdı. Paul Weiss emlak planlamasını ve diğer konuları ele aldı; Paul Weiss'in bir ortağı onun baş danışmanı olmak için firmadan ayrıldı. Ancak Paul Weiss son yıllarda elit kurumsal uygulamalarını genişlettikten sonra firma ona, kendisi de dahil olmak üzere aktivist yatırımcıları artık temsil edemeyeceğini bildirdi.

Bay Peltz, kendisinin bir aktivist değil, bir “yapılandırmacı” olduğunu, yani yönetimle çalışan, yönetime karşı olmayan biri olduğunu söyledi. Hiçbir zaman düşmanca bir devralma organize etmediğini, hatta bir CEO'yu kovmadığını söyledi. Paul Weiss ikna olmamıştı. Bay Peltz, “Beni o şekilde düşürdüler” dedi. “Muhtemelen onların yaşayan en yaşlı müşterisiydim.”