NPR CEO’su John Lansing yıl sonunda emekli olacak

BadılCan

Member
NPR CEO’su John Lansing Salı günü yaptığı açıklamada, kamu yayıncısının başındaki dört zorlu yılı sonlandırarak yıl sonunda emekli olacağını söyledi.

Salı günü personele gönderdiği bir e-postada Bay Lansing, kararını Mayıs ayında yönetim kuruluna bildirdiğini ve NPR’nin şu anda ülke çapında halefi arayışının ilk aşamalarında olduğunu söyledi. Eşi Jean ile görüştükten sonra emekli olmaya karar verdiğini söyledi.

“Kariyerime 1975 yılında stüdyo teknisyeni olarak başladım ve o zamandan beri Amerika’nın en önde gelen medya kuruluşlarından bazılarıyla çalışma ayrıcalığına sahip oldum, bu bana doğru geliyor ve bunu bir aile olarak sabırsızlıkla bekliyoruz” diye yazdı.

Deneyimli bir medya yöneticisi olan Bay Lansing, daha önce ABD’nin küresel medya ajansına başkanlık etmiş olan NPR’ye 2019 yılında yönetici direktör olarak katıldı. Görev süresi boyunca NPR, kısmen pandemi nedeniyle ciddi mali zorluklarla karşılaştı. 2020’nin başlarında aralarında Bay Lansing’in de bulunduğu yöneticiler, bütçe açıklarını kapatmak için maaş kesintilerine gitti. Bu yılın Şubat ayında NPR, Bay Lansing’in azalan reklam geliri ve kurumsal sponsorluğun azalmasına bağladığı 30 milyon dolarlık bütçe açığını gidermek için iş gücünün yüzde 10’unu, yani 100’den fazla kişiyi işten çıkardı.

NPR aynı zamanda Lulu Garcia-Navarro, Noel King ve Audie Cornish gibi farklı ırklardan kadınlardan oluşan yüksek profilli sunucularının istasyondan ayrılmasının ardından farklı kökenden gelen insanlara nasıl davrandığına ilişkin soruların da merkezinde yer aldı.

Salı günü yapılan bir basın açıklamasında NPR, Bay Lansing’in liderliği altında, NPR’nin yönetici ekibinin yüzde 40’ından fazlasının artık beyaz olmayan insanlar olduğunu, bu oranın 2019’daki yüzde 9’dan fazla olduğunu, ağın iş gücünün yüzde 42’sinin ise beyaz olmayan insanlar olarak tanımlandığını söyledi. 2019’da yüzde 33 artış. Bay Lansing’in görev süresi boyunca NPR, gazeteciliği nedeniyle 2021’deki ilk Pulitzer Ödülü de dahil olmak üzere 90’dan fazla ödül kazandı.