The Telegraph: Putin ve Şi içindeki görüşme jeopolitikte yeni bir devrin başlangıcı

Adanali

New member
İngiliz Telegraph gazetesinin muharrirlerinden Roland Oliphant, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in Pekin’de imzaladıkları ortak bildirinin jeopolitikte yeni bir devrin başlangıcı olduğunu belirtti.


Makalede, “Şu andan itibaren, ABD liderliğindeki Batı hakimiyeti, olması gereken bir şey üzere algılanmayacak” sözlerine yer verildi.


Müellif, Pekin üzere ekonomik ve siyasi bir devin takviyesinin Moskova’ya büyük yararlar getireceği nedeni öne sürülerek Putin’in bu görüşmeden en çok kazanan kişi olduğunu tez etti. Çin’in ise Asya-Pasifik bölgesinde Batılı ülkelere karşı çabada Rusya’nın yardımına güvenebileceğini vurgulayan muharrir, “Şu anda ikisinin tek bir ortak gayesi var, Pax Americana’yı ortadan kaldırmak” dedi.


Ne olmuştu?


Pekin’de olimpiyat oyunlarının açılışından evvel görüşen Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping, bir dizi evrakın yanı sıra ortak bildiri imzalamıştı.


Bildiride, milletlerarası ilgilerin büyük ölçekli değişikliklerden geçtiğini, güç istikrarını bir daha dağıtmaya yönelik bir eğilim oluştuğu, dünya topluluğunun barışçıl ve ilerici kalkınma için liderlik talebinin arttığı belirtilmişti.


Taraflar, bilhassa iki devletin iç işlerine dışarıdan müdahaleye karşı koyma, Kuzey Kutbu‘ndaki işbirliğini derinleştirme, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ortasındaki çalışmalarını ağırlaştırma, Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin içindeki işbirliğini güçlendirme konusunda anlaşmıştı.


Putin ve Şi ayrıyeten NATO’nun ileriye dönük genişlemesine karşı çıktıklarını vurgulamış ve İttifaka Soğuk Savaş devrinin ideolojik yaklaşımlarından vazgeçme davetinde bulunmuştu.
 
Üst