Times Print Hub’dan Dersler

BadılCan

Member
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Haberler’ın günlük basılı gazeteyi üreten planlamacılar, editörler ve tasarımcılardan oluşan ekibi Print Hub’da editör olarak geçirdiğim ilk akşamdı ve ilk düşüncem şuydu: İş gerçekten bu kadar… kolay mı?

Okuyucu, kısa sürede kendimi aşağılanmış hissettim.

Yaklaşık 70 gazeteciden oluşan bu grup, çevrimiçi olarak yayınlanan makalelerin basılı olarak yayınlanmasından sorumludur. Print Hub editörleri makaleleri yeniden düzenler (özellikle günün geç saatlerinde gönderilen son dakika haberleri söz konusu olduğunda önemlidir), başlıklar yazar ve gazete için metinleri keser veya yeniden yazar. Gazetenin ilk sayısının matbaaya çıkacağı saat 17.00’den önce her şeyi halletmeniz gerekiyor. (Bağlam açısından: bazı makaleler saat 16.30’a kadar gönderilmez.)

İşin en zor kısımlarından biri manşet yazmaktır. Çevrimiçi bir başlık için daha az alan kısıtlaması vardır. Ancak basılı bir başlığın tanımlanmış, dar bir alana sığması gerekir; Ek bir mektup bile büyük bir yeniden yazmayı gerektirebilir. Bazı püf noktaları var: Örneğin, “Yüksek Mahkeme” kelimesini farklı uzunluktaki boşluklara sığacak şekilde telaffuz etmenin birçok yolu vardır (örneğin, “Yargılar”, “Top Court”).

Bana verilen 260 kelimelik siyasi mesaj niteliğindeki makale oldukça basit görünüyordu. Beş dakika içinde bir manşet yazdım: “Biden, yeniden seçimin/kampanyanın ufukta olduğunu söylüyor.” (Eğik çizgi, manşetin yeni bir satırda nerede bittiğini gösterir.)

Eğer matbaa konusunda deneyimli biriyseniz burada sorunu hemen göreceksiniz. Print Hub editörü Kren Phillips kesinlikle bunu yaptı ve nazikçe şunu belirtti: Bir cümleyi paylaşacaktım. Bir başlığın her satırı tek bir düşünce olarak tek başına durabilmeli, yani sonuncusu dışındaki her satır genellikle bir isim veya eylem fiiliyle bitmelidir.

Tekrar denedim: “Biden 2024’te yeniden seçilmek için aday olmayı/oynamayı planladığını söylüyor.”

Ama şimdi başka bir kuralı çiğnemiştim: Her satırın ilk kelimesi büyük harfle yazılmalıdır. Daha da kötüsü ikinci satırın kısa olmasıydı; Başlıklar sağlanan alanı tam olarak doldurmalıdır.

Kren, Slack mesajında ikinci satıra “‘2024’te Başkanlığa’ uyuyor mu?” diye yazdı.

Bu tür bir sorun çözme, Print Hub editörleri gazetenin sonraki baskılarını güncellerken çoğu gece, her gece gerçekleşir.

Merkezde Yaşam’ın birkaç kuralı vardır: Kural olarak, ölüm ilanları dışında manşetlerde tam isimleri kullanmayın. Her zaman “New York City” kelimesini tek satıra yazın (asla “NYC” yazmayın). Bu kurallar gizemli görünebilir, ancak gazetenin tutarlı kalmasını ve Times’ın yüksek standartlarda tutulmasını sağlar.

Bütün bunlar benim için biraz şok ediciydi. Times’ın dijital odaklı Esnek Düzenleme Masası’nda editörüm; haber odasındaki metinleri düzenleyen, haber bültenleri, Instagram gönderileri ve basılı olarak görünmeyen video altyazıları gibi bazı hikaye formları da dahil olmak üzere yaklaşık 18 editörden oluşan bir havuz. Esnek masa dediğimiz editörler aynı zamanda diğer ekipleri de temsil ediyor ve ben de bu şekilde üç ay boyunca Print Hub’da çalışmaya başladım.

Üniversitedeyken ve dijital yapımcı ve trend haber muhabiri olarak ilk gazetecilik işim sırasında, sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu gibi dijital öncelikli becerilere (insanların çevrimiçi olarak aradıkları anahtar kelimeleri kullanarak başlık yazma süreci) odaklandım. Bulldog (Pazar gazetesinin ilk baskısı) ve A-hed (ön sayfanın sağ üst köşesinde görünen tek sütunlu manşet) gibi gazete terimleri eski modaydı. Dijital raporun teslim tarihleri, özellikle son dakika haberleri için zorlu olsa da, baskı merkezinin diktatörce olduğunu öğrendim. Tatillerde, hafta sonlarında ve elektrik kesintileri sırasında geliyorlar.

Print Hub düzenleyicisinin en önemli görevlerinden biri metni sınırlı bir alana sığacak şekilde kırpmaktır. Flex Desk’te genellikle bir makaleyi optimize ederim, ancak Print Hub’da bir makale kolaylıkla 400 kelimeden fazla uzun olabilir. Print Hub editörleri, metni küçük kesimler yaparak (örneğin, “sonra”yı “söylenen” olarak değiştirerek) ve büyük kesimler yaparak düzenler: B. alıntıların tamamının çıkarılması.

Ayrıca başka beceriler de öğrendim: Uluslararası bölümü sıklıkla denetleyen editör Stacy China, bana altyazıların önemini öğretti. İyi bir metin spesifiktir ve belirsiz ifadelerden kaçınır.

Kısa sürede öğrenecek çok şey vardı. Ancak arka tarafı gündeme getirirken bana akıl hocalığı yapacak daha iyi rehberler isteyemezdim. Geceleri baskı raporunu denetleyen Samantha Farlow, vasat bir ön sayfa manşetini parlatma konusunda beceriklidir. Editör Sean Ernst, günlerce süren beyin fırtınasından sonra bile asla kafamı toparlayamadığım manşetler yazıyor (başlık yazımı konusunda haklı olarak çok sayıda ödül kazandı).

Baskı dünyasında yeni olmama rağmen, Flex’in işe yarayan bazı becerilerini yanımda getirdim: Düzenlediğim neredeyse her makale için tweet yazmak, bir hikayenin özünü hızlı bir şekilde özetleme yeteneğimi geliştirdi. Flex’teki cumartesi gecesi vardiyalarım, metinleri güncel olmayan zamanlar için kontrol etme konusunda beni ustalaştırmıştı (örneğin, “bu hafta”, “bugün”).

Ve yanımda biraz bilgi getirdim. İşime döndüğümden bu yana geçen iki ay boyunca, özenle ilgi çekici başlıklar yazmaya çalıştım. Altyazılara daha fazla önem veriyorum ve bunların okuyuculara fotoğrafta görebileceklerinin ötesinde bir bağlam sunmalarını sağlıyorum.

Artık biliyorum ki Print Hub editörlerinin işi zordur.

Kolay gibi görünmesini sağlıyorlar.