Warner Bros. Discovery yöneticileri, antitröst soruşturması nedeniyle istifa etti

BadılCan

Member
Warner Bros. Discovery Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iki yönetim kurulu üyesi Steven Newhouse ve Steven Miron'un, yönetim kurulundaki varlıklarının antitröst yasalarını ihlal edip etmediğine ilişkin bir soruşturmanın şirket tarafından öğrenilmesinin ardından istifa ettiklerini söyledi.

Federal yasa, çoğu yöneticinin ve yönetim kurulu üyesinin aynı anda rakiplerinin yönetim kurullarında görev almasını yasaklamaktadır.

Bay Newhouse ve Bay Miron, Vogue ve The New Yorker gibi başlıkları yayınlayan parlak dergi imparatorluğu Condé Nast'ın da aralarında bulunduğu özel bir aile şirketi olan Advance'in yöneticileridir.

Advance aynı zamanda Warner Bros. Discovery gibi müşterilerine yayın hizmetleri satan bir kablo şirketi olan Charter Communications'ın da en büyük hissedarlarından biridir. Bay Miron, Warner Bros. Discovery'nin 2022'deki çıkışından önce Charter'ın yönetim kurulunda görev yapıyordu ve Bay Newhouse'un bir akrabası da yönetim kurulunda görev yapıyor.

Warner Bros. Discovery'den yapılan açıklamada, Bay Miron ve Bay Newhouse'un “konuya itiraz etmek yerine” herhangi bir ihlali kabul etmeden 13 üyeli kuruldan istifa ettikleri belirtildi.

Bay Newhouse ve Bay Miron aynı zamanda Warner Bros. Discovery CEO'su David Zaslav'ın da uzun süredir danışmanlarıdır ve her biri medya işinde geniş deneyime sahiptir.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada Bay Miron ve Newhouse ailesinin Warner Bros. Discovery and Charter'ın yönetim kurulundaki koltuklarının muhtemelen antitröst yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

Bakanlığın Antitröst Bölümü başsavcı yardımcısı Michael Kades, “Bugünkü duyuru tüketiciler için bir kazançtır” dedi.

ABD düzenleyicileri son yıllarda ülkenin antitröst yasalarının daha agresif bir şekilde uygulanması için baskı yaptı. Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, Apple ve Google gibi teknoloji devleri de dahil olmak üzere büyük şirketlerin kötü niyetli tekeller olduğunu iddia ederek dava açtı. Ajanslar ayrıca, Penguin Random House'un Simon & Schuster'ı satın alma girişimi ve JetBlue Airways'in Spirit Airlines'ı devralması da dahil olmak üzere birleşme ve satın almaları da engelledi.

Adalet Bakanlığı ayrıca, bir kişinin rakiplerin yöneticisi olarak görev yapmasını yasaklayan yasanın uygulanmasını da sıkılaştırdı. Geçen yıl ajans, Pinterest'in iki yönetim kurulu üyesinin, mahallenin sosyal ağı Nextdoor'un çabaları nedeniyle yönetim kurulundan istifa ettiğini duyurmuştu.

Bay Zaslav, yaptığı açıklamada, “akıllıca tavsiyeleri ve muazzam endüstri bilgilerinden” bahsederek, Warner Bros. Discovery yönetim kurulundaki hizmetlerinden dolayı Bay Newhouse ve Bay Miron'a teşekkür etti.

Bay Zaslav, “Onlara sarsılmaz destekleri için son derece minnettarız ve onlara en iyi dileklerimizi sunuyoruz” dedi.